27 Temmuz 2021

0474 223 10 72 | karstso@tobb.org.tr

Ana Sayfa Haberler KATSO VE GTO İŞBİRLİĞİ İLE EKONOMİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KATSO VE GTO İŞBİRLİĞİ İLE EKONOMİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kars Ticaret ve Sanayi Odası ve Gebze Ticaret Odası iş birliği ile Sarıkamış’ta İş Forumu toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Sarıkamış Kaymakamı, Sarıkamış Belediye Başkanı, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Kars Ticaret Borsası Başkanı, Gebze Ticaret Odası Başkanı, SERKA Genel Sekreteri, Kültür ve Turizm İl Müdürü, TKDK İl koordinatörü, Kars ve Gebze’den işadamları katıldı.

Toplantının açılış konuşması Sarıkamış Kaymakamı Recep Koşal tarafından yapıldı ve katılımcıları Sarıkamış’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sarıkamış Kaymakamı Recep Koşal’ın konuşmalarının ardından GTO Başkanı Nail Çiler Gebze heyeti adında söz aldı. Başkan Nail Çiler, Gebze’nin ekonomik değerinde değindi ve Gebze iline yapılabilecek yatırım alanları hakkında bilgiler verdi. Gebze’nin geleceğin parlayan yıldızları arasından yer alacağına değinen Başkan Çiler, Gebze’nin İstanbul, Kocaeli, Bursa, Sakarya gibi ticaret merkezlerine yakınlığı, ulaşım ağının gelişmişliği, iklimsel ve çevresel etkenlerin uygunluğu konularının altını çizdi. Ayrıca Başkan Çiler geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız ve TOBB Başkanımız tarafından tanıtımı yapılan Yerli Otomobil Fabrikasının da Gebze ilinin çok yakınında yer alacağını ve bunun Gebze iline katma değer katacağı konularına vurgu yaptı.

Gebze TO Başkanı Nail Çiler’in konuşmalarının ardından Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu toplantıda söz aldı. Gebze’den gelen iş adamlarını İlimizde ve Sarıkamış İlçemizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Alibeyoğlu, gerçekleştirilen iş forumunun, Gebze ve Kars için hayırlara vesile olması temennilerinde bulundu.

Konuşmalarının devamında Başkan Alibeyoğlu, “Kars’ımız artık kabuğunu kırmaya başladı. Son 2 yılda ilimizde gerçekten güzel gelişimler yaşandı. Özellikle istihdam açığımızın giderilmesi anlamında sanayi, turizm ve tekstil sektöründe ilimize çok güzel yatırımlar geldi ve gelmeye devam ediyor. Bunları hepimiz yakından takip ediyoruz. İlimize bu yatırımların gelmesi kendiliğinden olan bir durum değil. İldeki aktörlerin, liderlerin ve ekibin birlik ruhu ile yatırımcıya verdiği güven bu gelişmelerin oluşmasında önemli bir etkendir. İlimize yatırım yapmak isteyen yatırımcılara önemli ölçülerde teşvik ve destekler sunulmaktadır. Bu teşvik ve desteklerin iş insanları ve yatırımcılar tarafından yeterince bilindiği kanaatindeyim. Bundan dolayı katıldığım her ortamda bu teşvik ve destekleri yatırımcılarımıza anlatmayı kendime vazife olarak seçtim. Şu an işin uzmanları da bizlerle. Birazdan siz değerli konuklarımıza, yatırım ve teşviklerle alakalı olarak Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Oktay Güven, Turizm teşvik ve Destekleri ile alakalı Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay ve TKDK teşvik ve Destekleri ile alakalı olarak TKDK Kars İl Koordinatörümüz Berkay Çelik tarafından sunumlar yapılacaktır. Ancak, bu kadar iş insanını ve yatırımcıyı bir arada bulmuşken ilimize yatırım yapmak için avantajlı nedenlere şahsım olarak da değinmek istiyorum.

  • İlimiz yeni teşvik sisteminde işgücü maliyetlerinin en düşük ve destek oranlarının en yüksek olduğu, yatırım açısından en avantajlı konumda bulunan 6. Bölgede yer alan ve Cazibe Merkezleri Programında adı geçen 23 ilden birisidir. Dolayısıyla ilimize yatırım yaparak birçok avantaj kazanacaksınız. Bu avantajalar birazda uzmanlar tarafından sizlere sunulacaktır.
  • İlimiz, köklü ve her geçen gün gelişen modern hayvancılık altyapısına sahip ve hayvancılık açısından geniş mera ve çayırlara hakim bir konumdadır. Kars ili, hayvancılık, et ve süt ürünleri alanlarında yatırıma açık konumdadır.
  • Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli ve uluslararası uçuşlara açık olan Kars Harakani Havalimanın varlığı yatırımcılarımız için avantaj sağlamaktadır.
  • Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, TKDK, SERKA, Tarım ve Orman Bakanlığı, İŞKUR ve TÜBİTAK’ın yatırımlara sağladığı destekler ve kurulmakta olan 2. OSB ve TDİ Besi OSB ile gelişen sanayi altyapısı sayesinde, Kars ili her geçen gün gelişme kaydeden bir yapı kazanmıştır.
  • İlimiz, kaşar peyniri, gravyer peyniri, bal, kaz eti ve büyükbaş hayvan eti gibi yüksek pazarlanma potansiyeline sahip marka değerlerin varlığı ile dikkat çekmektedir. Sıralamış olduğumuz bu değerler yatırımcılarını beklemektedir.
  • İlimiz Ani Antik Kenti, Tarihi Şehir Merkezi, Sarıkamış Kayak Merkezi, Doğu Ekspresi ve Çıldır Gölü gibi birçok değere sahip yüksek turizm potansiyeli ile de dikkat çekmektedir.
  • İlimiz her geçen gün büyüyen ve dinamik bir ekonomik pazar olan Kafkasya ve Orta Asya ülkelerine yakın bir konumdadır. Ayrıca ilimizin, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu ile hedef pazarlara demiryolu üzerinden düşük maliyetli ve hızlı ulaşım imkanları mevcut olmakla birlikte Aktaş Sınır Kapısı ile hedef pazarlara karayolu üzerinden düşük maliyet ile ulaşım imkanları da bulunmaktadır.
  • İnşası devam eden ve yakın bir süreçte açılması beklenen Kars Lojistik Merkezi yatırımcılar için bulunmaz fırsatlar taşımaktadır. Ben tüm yatırımcılarımıza bu imkanlardan faydalanmasını, başka bir tabir ile bu büyük pastadan paylarını almalarını önermekteyim.” Sözlerine yer verdi.

Başkan Alibeyoğlu’nun konuşmalarının ardından, tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm yatırımcılarına sunulan teşvik ve destekler ile alakalı olarak SERKA Genel Sekreteri Oktay Güven, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay ve TKDK Kars İl Koordinatörü Berkay Çelik tarafından detaylı sunumlar yapıldı. Hediye, dilek ve temennilerin ardından İş Forumu toplantısı sona erdi.

Son Duyurular

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Koronavirüs ile mücadele kapsamında açıklamalarda bulundu. Başkan Alibeyoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Çin’de...

Web Sitemiz Yenilendi

Siz değerli üyelerimize daha iyi kullanım suna bilmek için web sitemizi yeniledik.

E-İMZA HABER

Sayın Üyelerimiz... Sizlerden gelen talep üzerine Odamızda E-İmza hizmeti başlatılmış ve 1 saat içerisinde teslim edilecek şekilde gerekli protokoller imzalanmıştır.Ayrıca KEP Adresi ve E-Dönüşüm Konularda...

7252 SAYILI KANUN’LA ÇALIŞMA MEVZUATINDA YAPILAN DEĞIŞIKLIKLER HAKKINDA DUYURU

Sayın Üyemiz, Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 28 Temmuz 2020 tarihli 31199 sayılı Resmi Gazete’de 7252 Kanunu numarasıyla yayımlanmıştır....

KATSO’DAN ÜYELERE BÜYÜK KOLAYLIK

İmzalanan Protokol ile Üyeler E-İmzalarını 1 Saat İçerisinde Teslim Alabilecekler, KEP Adreslerini Alabilecekler ve E- Dönüşüm Hizmetinden Faydalanabilecekler. Kars Ticaret ve Sanayi Odasından üyelerine bir...

BAŞKANDAN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Kars Ticaret ve Sanayi Odası(KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, 30 Ağustos Zaferi Bayramı’nın 98. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.