27 Temmuz 2021

0474 223 10 72 | karstso@tobb.org.tr

Ana Sayfa Güncel İlanlar BAŞKAN ALİBEYOĞLU UYARDI

BAŞKAN ALİBEYOĞLU UYARDI

BAŞKAN ALİBEYOĞLU UYARDI: 1 EYLÜLDE UYGULANACAK, ARAÇ BAŞINA  5 BİN TL CEZA KESİLECEK

Kars Ticaret ve Sanayi Odası(KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu İkinci El Araç Alım Satım Sektöründe Faaliyet Gösterenleri Uyardı. Belgesi Olmayanlar İşlem Yapamayacak Ayrıca Belgesiz İşlem Yapanlara 5 Bin TL Ceza Kesilecek

1 EYLÜL’de UYGULAMA BAŞLAYACAK

Başkan Alibeyoğlu yaptığı açıklamada “Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenleme amacı taşıyan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” 13.02.2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete’de; “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ise 08.09.2018 tarihli 30529 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik gereğince, ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir. 01/09/2020 tarihi itibari ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ibraz edilmeden, Noter’den alım satım işlemi gerçekleştirilemeyecektir.

İl Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere “Yetki Belgesi” vermeyecektir. Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin “Alım-Satım İşlemlerini” kabul etmeyecektir. Belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere “Ruhsat” vermeyecektir. Dolayısıyla sektörde faaliyet gösteren ve ileriki dönemlerde bu sektöre yatırım yapmak isteyen herkesin belgesini alması gerekmektedir. Aksi durumda cezai yaptırımlar uygulanacaktır.” İfadelerine yer verdi.

KATSO SEKTÖRÜN YANINDADIR

Başkan Alibeyoğlu sektörde yaşanan hareketliliğin farkında olduğunu belirterek; “Kars özelinde ikinci el araç alım satım sektöründe önemli bir artış gözlenmektedir. Piyasalardaki talep sektörde faaliyet gösteren kişi ve firma sayısını arttırmıştır. Ancak, sektör içerisindeki bu kayıtsız artış, Yetki Belgesi ne sahip, fiziki olarak galeri ve satış ofisi bulunan ve dokümanları tam olarak faaliyet gösteren firmalara zarar vermektedir. Biz sektörün yanındayız ve sektörü destekliyoruz. Sektörde faaliyet gösteren ve ileride araç alım satım sektörüne yatırım yapmak isteyen herkesi belgelerini almak üzere Odamıza davet ediyorum. Biz KATSO olarak sektörü ve tüketicileri destekliyoruz. Odamız aracılığı ile düzenlenen İkinci El Araç Alım Satım Belgesi ile hem sektör zarar görmeyecek hem de tüketiciler açısından mağduriyet oluşmayacaktır.” İfadelerini kullandı.

İKİNCİ EL FİYATLARI GERİLEYEBİLİR

Kayıt dışı satışların ikinci el araç piyasasında azalmasıyla birlikte fiyatlarda da düzelmelerin olmasını beklediklerini dile getiren Alibeyoğlu, ikinci elde fiyatları arttıran en önemli etkenlerden birinin kayıt dışı satışlar olduğunu, bu yüzden de işin bu kısmında yapılan satışların kayıt altına alınmasıyla fiyatlarda da bir miktar gerileme olma şansının ortaya çıkabileceğini vurguladı.

İLK ARAÇTA 5 BİN TL CEZA İLE BEYANNAME CEZASI

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de birtakım değişiklikler yapıldığını ve düzenlemenin son şeklinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasında olduğunu ifade eden Alibeyoğlu, düzenlemeye göre yetki belgesi olmadan araç alım satım yapan kişiye ilk araçta 5 bin TL, satış işlemine devam etmesi halinde ise araç sayısına göre bu cezanın katlanarak artmasının öngörüldüğünü belirtti. Ayrıca, Alibeyoğlu, yine yeni yapılan değişikliklere göre; ikinci el araç alım satımını kayıt dışı yapılması halinde ise bu kişilerin tespit edilip Maliye Bakanlığı’na bildirileceğini, söz konusu kişilerle ilgili bakanlığın inceleme başlatacağını ve bu kişilerin vergi mükellefi yapılıp, beyanname cezası kesileceğinin altını çizdi.

YETKİSİ OLMAYAN SANALDA İLAN VEREMEYECEK ve SATIŞ YAPAMAYACAK

Başkan Alibeyoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da önüne giden düzenlemede ikinci el motorlu kara taşıtının satılması, satışından vazgeçilmesi veya taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi halinde üç gün içinde ilanların yayından kaldırılması gerekeceğini belirterek, internet ortamında satışa çıkarılan ikinci el araçlarla ilgili, işletmelerin üyeliğinden önce Bakanlığın internet sayfasından veya Bilgi Sisteminden yetki belgesi kontrolü yaparak yetki belgesine sahip olmayan işletmelerin elektronik ortamda mağaza açılışına izin verilmeyeceği, işletmelerin elektronik ortamdaki mağaza adı olarak yetki belgesindeki unvan veya işletme adını kullanılacağını ve bunun dışında sosyal medya hesapları üzerinden araç alım satımı ile alakalı ilan verenlerin tespit edilerek gerekli yaptırımların uygulanacağını belirterek sorunluları uyardı.

SON BAŞVURU TARİHİ 12 AĞUSTOS 2020

Başkan Ertuğrul Alibeyoğlu Kars Ticaret ve Sanayi Odası olarak sektörün ve tüketicilerin mağdur olmaması açısından bu görevi üstlendiklerini belirterek, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavlarının önümüzdeki günlerde Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte ilimizde yapılacağını ve yapılacak olan sınavlar için son başvuru tarihinin 12 Ağustos 2020 Çarşamba günü olduğunu belirtti.

Son Duyurular

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Koronavirüs ile mücadele kapsamında açıklamalarda bulundu. Başkan Alibeyoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Çin’de...

Web Sitemiz Yenilendi

Siz değerli üyelerimize daha iyi kullanım suna bilmek için web sitemizi yeniledik.

E-İMZA HABER

Sayın Üyelerimiz... Sizlerden gelen talep üzerine Odamızda E-İmza hizmeti başlatılmış ve 1 saat içerisinde teslim edilecek şekilde gerekli protokoller imzalanmıştır.Ayrıca KEP Adresi ve E-Dönüşüm Konularda...

7252 SAYILI KANUN’LA ÇALIŞMA MEVZUATINDA YAPILAN DEĞIŞIKLIKLER HAKKINDA DUYURU

Sayın Üyemiz, Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 28 Temmuz 2020 tarihli 31199 sayılı Resmi Gazete’de 7252 Kanunu numarasıyla yayımlanmıştır....

KATSO’DAN ÜYELERE BÜYÜK KOLAYLIK

İmzalanan Protokol ile Üyeler E-İmzalarını 1 Saat İçerisinde Teslim Alabilecekler, KEP Adreslerini Alabilecekler ve E- Dönüşüm Hizmetinden Faydalanabilecekler. Kars Ticaret ve Sanayi Odasından üyelerine bir...

BAŞKANDAN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Kars Ticaret ve Sanayi Odası(KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, 30 Ağustos Zaferi Bayramı’nın 98. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.